magnify
Home Posts tagged "price list"
formats

Feedback From A Seminar Attendee, :)

lhonmark Said,March 27th, 2010 @8:35 pm hi ms etten, I just attended your march 27 seminar.I don’t have the time to talk to you personally cause i had to go immediately.I liked your style of teaching us the techniques for a shorter time.I have learned from your seminar..And sorry miss eten ha just want to

Read More…

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 
formats

Simply Laundry Express: Sample Proposals and Jersey Laundry

simply laundry express Said, March 1st, 2010 @8:32 am Hi i have questions: can anyone help me panu gumawa ng quotation? kce i just opened my laundryshop.. and SUPER slow.. so im nagdecide ako kunn ung laundry ng bball team.. 1.i need quotation daw sbi ng manager.. panu ba gawin un? our per kilo is

Read More…

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 
formats

Ach, Re: Justifiable Price Per Kilo

ach Said, July 5th, 2009 @3:17 pm edit hi ms etten..may i just know how much talaga ang justifiable price per kilo. is it 25php or 30php? most of the shops kasi now charge 25/k. parang mababa yata. what do you think? Php25 per kilo is just enough to give you decent profit. Meaning there’s

Read More…

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 
formats

Laundry Business is a Good Business

Hi everyone! I’m a newbie on this thread. Hi Derrek, i respect your opinion but laundry biz is a very good one. There really are a lot of competition but what kind of business are out there that don’t have any  . Hi Dylan, with the price of 12/kg, it’s really a gosh! Where is

Read More…

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
5 Comments  comments 
formats

Laundry Service Prices Depends on the Location, Hang Drying #1116

Hi Ms. Etten: I have been reading the thread for a week now and I found it very helpful.  Currently I have a Laundry Shop business in our Planet  I envy your prices.  My one branch the areas prices (believe me) WF 15.00/Kg. WP 30.00/Kg.!!! However, there are areas at 20.00/kg. and 30.00/kg. respectively. I

Read More…

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
6 Comments  comments